Kryptowaluty, a podatek dochodowy

Kryptowaluty w Polsce nadal nie są traktowane jako oficjalny środek płatniczy. Do 2018 roku podatki od kryptowalut rozliczało się w naszym kraju „na oko”. Każdy robił to tak, jak wydawało mu się, że jest słusznie. Natomiast lokalne urzędy wydawały sprzeczne interpretacje indywidualne. Na szczęście nastała jasność i teraz wiadomo już jak zrobić to poprawnie w 2021/22 roku.

Kiedy powstaje podatek od kryptowalut?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek podatkowy następuje wtedy, gdy wymieniamy kryptowaluty na tradycyjne pieniądze (lub towar, usługę czy prawo majątkowe). W rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (dalej: ustawa o PIT) jest to „odpłatne zbycie waluty wirtualnej”. Nie musimy płacić, gdy zamieniamy jedną walutę wirtualną na inną kryptowalutę, ani wtedy, gdy nasze coiny stają się stablecoinami lub tokenami. Obecnie rozliczając się z kryptowalut jesteśmy także zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Zgodnie z art. 17 Ustawy ust. 1 f o PIT:

Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

A zatem wymiana waluty wirtualnej na inną nie jest zbyciem, a zatem nie wiąże się z powstaniem przychodu do opodatkowania. Inaczej będzie natomiast, gdy wystąpi wymiana kryptowaluty na towar czy usługę.

Podatnik nie musi płacić miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Nie ma również obowiązku rozliczania każdej pojedynczej transakcji w trakcie roku. Składa natomiast jedną deklarację na koniec roku podatkowego. W deklaracji PIT-38 powinien ująć wszystkie przychody z przeprowadzanych transakcji.

Odsłony: 2